Příběh o zlém Pavlovi

2. prosince 2012 v 14:44 | -E |  Příběhy
Pavel byl velmi protivný a zapšklý starý dědek. Na všechno nadával, všechny ponižoval a dělal, že všechno umí a všemu rozumí, ale nebylo tomu tak.
Jedné noci k němu přišel skřet a řekl mu "Pavle! Vstaň! Musíš převzít zodpovědnost za své zlé činy." Pavel se probudil a rozzlobeně zařval "Co tu děláš ty skřete? Vypadni nebo uvidíš!" a znova zalehl do své postele. Skřet tedy odešel. Druhé noci přišel zase "Pavle vstaň!" zakřičel, ale Pavel ne a ne vstát, skřet se naštval a odešel.
Třetí, poslední noci skřet přišel zase, popadl Pavla za ucho a odtáhl ho k zrcadlu. Pavel se na sebe podíval a pomyslel si, co to ten skřet dělá, ale už bylo pozdě. "Pavle, za tvé zlé činy budeš potrestán, na zbytek tvého života z tebe udělám kámen." Pravil skřet, ukázal na Pavla, a začal zaklínat.
Ale v tom okamžiku Pavel vykřikl "Počkej! Co kdybych slíbil, že už nikdy nic zlého neudělám?" skřet se zarazil. "A jak mohu vědět, že budeš do konce života hodný?" zeptal se skřet. "Dám ti tuhle sošku jako záruku a až se rozbije, můžeš mě proměnit v kámen." Řekl Pavel a podal skřetovi sošku, skřet ji naštvaně popadl a zmizel, Pavel si šel lehnout.
Příštího dne přišel k Pavlovi pošťák, ale zapomněl mu dát do schránky letáky. Pavel se naštval a začal pošťákovi nadávat, pošťák podal Pavlovi rozbitou sošku a proměnil se ve skřeta. "Co ty tady děláš?" zeptal se Pavel rozhořčeně. "Tohle byla tvá zkouška. A ty jsi selhal! Teď strávíš zbytek svého života jako kámen!" vykřikl skřet a začal zaklínat. "Pavel byl dosud člověk zlý, se to však napraví. Až nastane zítřejší den, Pavel promění se v kámen." Dořekl skřet a zmizel.
Pavel si myslel, že se mu to jen zdálo, šel si lehnout do postele, ale nemohl usnout. Řekl si, že se půjde napít vody a že se mu pak bude lépe usínat, ale najednou se stalo něco divného. Na kostelních hodinách začali odbíjet půlnoc. Při prvním úderu se u Pavla doma zablýsklo, při druhém, jakoby mu zkameněly nohy, při třetím se už nemohl ani pohnout. Při dalších pěti úderech se z něj pomalu stával kámen. Při devátém úderu se před Pavlem objevil skřet "Myslel sis, že se ti nic nestane, ale mýlil ses! Teď budeš už navždy kámen." Odbilo právě dvanáct hodin, skřet zmizel a v Pavlově kuchyni stála jen kamenná socha Pavla, křičícího o pomoc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama